|obsah |index autorů |  | index názvů |  | index témat |

Knihovna plus

Svět knihy 2006

Dvanáctý ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha se uskuteční od 4. do 7. května v Průmyslovém paláci pražského Výstaviště. Centrální expozice bude tentokrát vyhrazena Lotyšsku a za ústřední téma si pořadatelé vybrali Literatury severských zemí.

Svět knihy je největší domácí knižní přehlídkou a loni přilákal na sedmadvacet tisíc návštěvníků. „Od loňského roku jsme nejenom veletrhem ale zároveň i festivalem spisovatelů,“ upozorňuje Dana Kalinová, ředitelka Světa knihy. „Jenom ze zahraničí jsme na minulém ročníku přivítali 53 autorů!“

V rámci prezentace severské literatury uvede Svět knihy 2006 mj. velkou antologii moderní skandinávské literatury 19. a 20. století, řadou akcí připomene sté výročí úmrtí dramatika Henrika Ibsena (1828-1906) a představí i literární ceny udělované v severských zemích – zejména pak norskou literární cenu a Nobelovu cena. Významná část programu bude věnována rovněž literaturám ze slovanských zemí, které nepatří ke členům Evropské unie. A samotnému veletrhu bude těsně předcházet mezinárodní konference Literatura bez hranic, jejíž účastníci se sejdou na Výstavišti již 3. května v Lapidáriu Národního muzea. Program konference je rozdělen do tří základních sekcí:

1. Překlady slovanských literatur v edičních plánech zahraničních nakladatelství.
  2. Nezávislá nakladatelská činnost v kontextu ekonomické a kulturní globalizace.
  3. Spolupráce národních literárních organizací s nakladateli.

Pro Svět knihy 2006 se připravuje rovněž řada doprovodných akcí – například pátý ročník přehlídky Svět knihy ve filmu a třetí ročník přehlídky Literatura na jevišti. Na širokou veřejnost pak je zaměřena propagační akce Rosteme s knihou, jejímž cílem je zvýšit čtenářskou gramotnost. Dlouhodobá kampaň je zaměřená hlavně na předškolní a školní mládež a inspirovala se obdobnými aktivitami v zahraničí, kde se snaží čelit klesajícímu zájmu mládeže o četbu a knihy. Pokles čtenářské vyspělosti se totiž netýká jenom samotného vztahu k literatuře. Například průzkumy ve Velké Británii dokázaly, že úpadek literární gramotnosti ve společnosti se v konečném důsledku projeví miliardovými škodami v ekonomice země. Projekt Rosteme s knihou inicioval Svaz českých knihkupců a nakladatelů a kromě Světa knihy 2006 se do jeho realizace a propagace zapojí mnohé další profesní organizace a média.

Zdeněk A. Tichý

Valid HTML 4.01 Transitional